Martin a rostoucí dům

Martinovo příběh je naopak velmi netradiční. Martin dostal pozemek od svých rodičů, kteří před deseti roky postavili pro sebe dům s ES. Martin nejprve bydlel v našem domě. S dospělostí však přišlo také osamostatnění a život v pronajatém bydlení.

Po pěti letech mládeneckého života v pronajatých bytech se Martin obrátil na ES se žádostí o stavbu svého domu. Martin k nám přicházel s jasnou představou velkého domu, který chtěl na pozemku od rodičů vystavět. Zároveň bylo zřejmé, že dům ještě několik dalších let bude užívat sám, případně ve dvou. Když jsme se Martina ptali jak velké bydlení potřebuje, se smíchem nám opakovaně odpovídal, že teď garsoniéru a jednou chce pro plánované dvě děti dva dětské pokoje. K myšlence to byl už jen krok.

Vytáhli jsme ze šuplíku připravovaný koncept rostoucího domu. Tedy domu, kde nejprve postavíme potřebný základní modul v Martinovo případě skutečně dům o řešení 1+1 a zároveň dům připravíme na snadné rozšíření.

Martin ze začátku byl a vlastně stále je skeptický ke snadnosti rozšířit dům. V ES však máme tento koncept promyšlený a připravený skutečně velmi dobře. K rozšíření domu z původní velikosti 1+1 na 4+1 či 5+1 dojde velmi rychle, bez nutnosti přerušit život v již obývané části domu.

Martin je velmi mladý muž s mnoha zájmy. Nepředpokládá v nejbližších letech budování rodiny. Bylo tedy zbytečné, aby již dnes splácel hypotéku za velký dům, když by užíval jsem dvě místnosti. Rostoucí dům je pro Martina technicky i ekonomicky správné řešení. Úžasná je v Martinovo případě splátka. Dnes za řešení 1+1 splácí Martin hypotéku ve výši 3.148,-Kč měsíčně ( 40 let, Génius ) . Později, až Martin bude potřebovat rozšířit dům na velikost 4+1 změníme mu úvěr a splátka bude 6.043,-Kč měsíčně. Dnešní splátka hypotéky je přesně polovinou nájmu, který Martin platil dříve za bydlení v pronajatém  bytě.

Informace uvedené v tomto bulletinu jsou platné ke dni 9.4.2013.
Aktualizováno: 7.4.2013 zpět

http://program-mlada-rodina-2013.ekonomickestavby.com/bulletin1304_39.cz/martin-a-rostouci-dum.htm
Tento článek je součástí pravidelného bulletinu společnosti Ekonomické stavby, který vydáváme ve spolupráci s odborníky. Pokud se vám článek líbil a chtěli byste pravidelně dostávat ucelené informace formou bulletinu, zaregistrujte se k odběru zde.